jQuery Carousel

Dunajec - Pieniny Spływ przełomem Dunajca, rozpoczynamy w zależności od uzgodnień i miejsca kwaterowania grupy, na odcinkach:

1) Sromowce Wyżne – Szczawnica, czas płynięcia około 150 minut.
2) Sromowce Niżne – Szczawnica, czas około 100 minut.
3) Na słowackiej stronie rzeki: Czerwony Klasztor – Leśnica parking, czas ok. 90 minut.

Spływ odbywa się na bezpiecznych, wygodnych tratwach przystosowanych budową do specyfiki nurtu górskiej rzeki. Trasa spływu przebiega wśród malowniczych, zmiennych krajobrazów, z reguły wśród pionowych górskich ścian, przez które „przełamała” się rz. Dunajec. Gondole – tratwy są obsługiwane przez tubylców - flisaków, którzy objaśniają Turystom mijane, specyficzne formy poszczególnych szczytów górskich, skał, pieczar, zmienność koryta rzeki oraz związane z tymi atrakcjami wydarzenia historyczne i lokalne przekazy, legendy, np. poznają rodowód nazwy Pieniny.

Wyjątkowa forma spłynięcia w urzekającym otoczeniu jasnych Pienin, zieleni lasów i błękitu rzeki sprawia, iż spacer Dunajcem należy zaliczyć do najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce i w świecie. Takie atrakcje na zawsze pozostają w pamięci uczestników.

Szczególnie dobre możliwości wykonania spływu są dla grup na pobytach kilkudniowych , kwaterujących na Podhalu i w Beskidzie Sądeckim.


POPRAD. Rzeka na wielu odcinkach stanowi granicę ze Słowacją. Jest największym dopływem rz. Dunajec. Spływ rz. Poprad polecany szczególnie grupom na pobytach w Krynicy Zdroju , Muszynie, Żegiestowie lub Piwnicznej. Trzy-, czterogodzinny lub dłuższy relaks na bezpiecznej, choć rwącej miejscami rzece , wśród górskich zmiennych krajobrazów, jest doskonałym urozmaiceniem wczasów lub długiego weekendu. Spływanie odbywa się na kilkuosobowych, dostosowanych w tym celu pontonach, albo na niektórych odcinkach na kajakach. Bywa że w długich okresach bez deszczu spływanie jest możliwe tylko na pewnych odcinkach; zwykle między Muszyną Zdrój a Żegiestowem Łopata. Doświadczeni w spływach i ocenie warunków terenowo - pogodowych organizatorzy, zapewniają pełne bezpieczeństwo, wyposażenie odpowiedni sprzęt – kamizelki , ewentualnie kaski, instruktaż, a w razie potrzeby na niektórych długich odcinkach sterników. Spływ dostępny zarówno dla dorosłych jak i dzieci powyżej 8 lat, w tym dla osób nie umiejących pływać. Na spływie Popradem wystarczą; chęci doznania nowych wrażeń, przeciętna sprawność i machanie wiosłem wg wskazań instruktora. Satysfakcja z uczestnictwa w spływie górską rzeką Poprad – gwarantowana.

Wieprz na Roztoczu Rzeka wije się zakolami wśród malowniczych, półnaturalnych łąk, lasów i zagajników. Po trasie kilka urokliwych polanek na postoje. W okresie kwitnienia, na łąkach istne rarytasy florystyczne, np. kilka gatunków z rodziny orchidei, widoczne bezpośrednio z kajaka. Na jednym z zalewów rzadkie gatunki ptaków, np. zauszniki.

Wybrane krótkie lub dłuższe odcinki spływu jednodniowego wynoszą od 10 do 25km. Mogą być organizowane także spływy kilkudniowe, na rzekach Wieprz, Tanew /słynne „szumy”/ i na ich dopływach, to jest Bukowa i Łada. Krajobrazy Roztocza są jedynymi w swoim rodzaju w Polsce, a najlepiej obserwuje się ich piękno na spływach lub rajdach pieszych bądź rowerowych. Na przykład; szlakami nadzwyczaj ciekawego / choć w Polsce dotąd niewypromowanego/, rezerwatu „Piekiełko”.

W Zwierzyńcu i przy innych trasach spływów liczne, wygodne kwatery Agro i pensjonaty dla dużych grup. W miasteczku mnóstwo atrakcji, zabytków z czasów panowania rodu Zamoyskich. W okolicy folklor Roztocza i przyroda Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Niemen i Mereczanka na Litwie Trasa 120 km, w tym 2 dni rzeką Mereczanką i 3 dni Niemnem. Grupy minimum 16 osób. Cena 740zł/osoba/ 5 dni zawiera: przewóz uczestników z Łomży i powrót, miejsca na biwakach, noclegi we własnych namiotach uczestników, kajaki i ich transport, przewóz bagaży, opieka pilota wycieczek i litewskiego przewodnika, obiad/doba, 1 sauna, ubezpieczenie.

Prypeć na Ukrainie. Spływ rzeką i jeziorami wśród bezkresnych „Błot Pińskich”, w granicach Parku Narodowego Prypiac. Wspaniała, nieprzekształcona przyroda i ginący folklor ukraińskich wiosek. Noclegi, posiłki w kwaterach agroturystycznych. Świadczenia do uzgodnień przy zgłoszeniu się grupy minimum 16 osób. Opieka miejscowego pracownika Parku Narodowego i pilota wycieczek. Wymagane paszporty.

Stochod na Ukrainie. Toczy wody doliną o zmiennej szerokości. Ujście do rz. Prypeć. Na poznanie – przeżycie sielankowej atmosfery mokradłowej głuszy, wypada przeznaczyć na spływ co najmniej 3 dni. W ostatnim dniu przy rzece wygodna kwatera z sauną.

Rzeki Prypeć i Stochod charakteryzują się rzadko spotykaną wielokorytowoscią, tj. rozwidleniach głównego nurtu. Polega to na tym, że płynąc nurtem głównym (tak się wydaje że jest on główny), naraz bieg rzeki rozwidla się na 2, 3 a nawet 5 odnóg. Powstaje wówczas problem; w które z nowych koryt należy wpłynąć. Bowiem przy przypadkowo wybranej odnodze, po kilometrze lub więcej okazuje że się ona rozwidla na kolejne odnogi lub jest zakończona jak ślepa uliczka krzewami, trzcinowiskami nie do przebycia. Jedyne wyjście to powrót do poprzedniego rozgałęzienia i wybór innej odnogi, a sytuacja może się powtórzyć. Przy kolejnych próbach znalezienia właściwego nurtu, kajakarzy może zastać zmrok i nocleg na rzece. Natomiast stały ląd widnieje z reguły hen na horyzoncie i jest nie do przebrnięcia, z powodu gęstych zakrzaczeń. Przytoczona specyfika tych 2 rzek, przysporzyła problemów niejednej grupie. Dlatego spływy Prypecią i Stochod udają się tylko z zapewnieniem opieki nad grupą przez doświadczonych organizatorów. W uproszczeniu tłumacząc na polski „Stochod” to „sto chodów” lub dróg.

Rzekami na Podlasiu i Pojezierzu Suwalsko – Augustowskim
Po rzekach Mazur i Warmii

Turystyka i przyroda w obiektywie - najnowsze fotorelacje.