jQuery Carousel

ATRAKCJE W KRAJACH SĄSIEDNICH.


LITWA. Wielowiekowa wspólna historia Polski i Litwy owocowała nie tylko sukcesami w polityce, wygranych wojnach lecz także w osiągnieciach gospodarczych, naukowych i kulturalnych. W wielu litewskich miastach, jak Wilno, Kowno, Troki, Druskienniki, Kiejdany, Soleczniki znajduje się mnóstwo zabytków, obiektów i instytucji, świadków Historii Obojga Narodów. Jedną z liczniejszych mniejszości narodowych na Litwie są Polacy, którzy stanowią 7% ogółu mieszkańców. Przytoczone skrótowo okoliczności oraz porównywalne z naszymi ceny i sprawna obsługa przez miejscowych przewodników powodują że pobyty i wycieczki na Litwę są zawsze udane.

UKRAINA. Kolejny kraj z którym istniały wiekowe związki i różne sąsiedzkie wydarzenia. Na Ukrainie, szczególnie zachodniej, w licznych miastach oraz regionach znajdują się różnego rodzaju dawne obiekty polskości. Największe ich nagromadzenie występuje we Lwowie, odległym od granicy zaledwie 70km. Z tych powodów Lwów jest najlepszym miejscem kwaterowania na kilkudniowych pobytach, zwiedzania i wykonywania tzw. objazdówek po innych miejscowościach w których znajdują zabytki przeszłości. Dobrą okazją do jednodniowych wypadów do Lwowa są dłuższe pobyty na Ziemi Lubelskiej i na Podkarpaciu. Sprawdzone są też w praktyce pobyty w środowisku naturalnym Pińskich Błot w Prypiackim Parku Narodowym, odległym od granicy z Polską o 260km. Skrótowa charakterystyka tego regionu znajduje się w linku Spływy kajakowe.

SŁOWACJA. Oferuje Turystom przede wszystkim relaks zdrowotny w licznych termach siarkowych, solankowych i innych, mających b. korzystny wpływ na zdrowie i urodę organizmu człowieka. Mimo obowiązywania w Słowacji waluty Euro, ceny wstępów do basenów termalnych i inne usługi są niższe w porównaniu do tego samego rodzaju obiektów w Polsce. Natomiast szlaki turystyczne w Wysokich Tatrach są b. dobrze urządzone, co ma istotne znaczenie ponieważ większość szczytów, ponad dwu tysięczników znajduje się po słowackie stronie. Interesujące są zabytki / zamki, kościoły, muzea, inne budowle /, na historycznym Spiżu. Dobrą okazją do wycieczek jednodniowych na Słowację są dłuższe pobyty grup w Beskidzie Sądeckim i na Podhalu, np. w Krynicy Zdrój, Muszynie, Piwnicznej, Niedzicy, Zakopanem i okolicach.

CZECHY. Najwięcej atrakcji, zabytków o znaczeniu międzynarodowym oferuje Turystom oczywiście Praga, odległa od np. Szklarskiej Poręby o 130km, a od Kotliny Kłodzkiej ok. 160 -180km. Niezbyt duża odległość sprzyja zarówno pobytom kilkudniowym w Pradze, jak również jednodniowym wycieczkom na dłuższych pobytach w kurortach polskich, przy granicy z Czechami. Także na terenach przygranicznych w Sudetach po czeskiej stronie, występują liczne atrakcje przyrodnicze, jak choćby słynne Skalne Miasto Adrspach lub źródła rz. Łaby z pięknymi wodospadami.

NIEMCY. Podstawowe kierunki wypraw do Niemiec to:
1. Bawaria (min. 5 dni), ze zwiedzaniem Monachium, Regensburgu, Garmisch Partenkirchen, i jednocześnie Innsbrucku w Szwajcarii oraz Salzburgu w Austrii.
2. Berlin – Poczdam; zabytki o klasie światowej i relaks w złożeniach parkowo –ogrodowych i rekreacyjnych na Sprewie.
3. Szwajcaria Saksońska; to specyficzny region o bogatej historii i związkach z dawnymi władcami Polski, naszpikowany zamkami, pałacami, starymi parkami – ogrodami, a wszystkie te atrakcje osadzone w górzystym urokliwym krajobrazie wzdłuż rz. Łaby. Na przykład; Twierdza Koenigstein, Rezerwat Bastei, Drezno i Miśnia. Jednodniowe wyprawy do Berlina i Saksonii Szwajcarskiej, możliwe są podczas dłuższych pobytów w Wielkopolsce i Sudetach, np. w Szklarskiej Porębie, Świeradowie

W regionie
W kraju

Turystyka i przyroda w obiektywie - najnowsze fotorelacje.